Akwarela to, moim zdaniem, najbardziej subtelny i wrażliwy na kolory w oprawie temat.
Obrazy malowane tą techniką mają zwykle delikatną, zwiewną kolorystykę, gdyż możliwe tutaj do uzyskania barwy to głównie barwy pastelowe. Technikę tę stosuje się do tematów, które wymagają tego rodzaju kolorystyki i jednocześnie nie wymagają “cyzelowania” detali – stosuje się ją więc do pejzaży, “zwiewnych” portretów itp.

Polega ona na malowaniu rozcieńczonymi w wodzie pigmentami na porowatym papierze, który szybko wchłania wodę. Rozcieńczone pigmenty nie pokrywają całkowicie faktury papieru, lecz pozostawiają ją dobrze widoczną.

Tak powstały obraz trzeba równie delikatnie ująć w passe-partout i w ramę. Aby subtelnie podkreślić detale pracy, warto zastosować podwójne passe-partout i wybrać ramę do oprawy akwareli, która łączy dwie tonacje: chłodną i ciepłą. Czyli np. jasne złoto z domieszką srebra, szarości ze złotym paskiem.

Na koniec trzeba taką pracę oprawić w ramę ze szkłem, żeby się nie zniszczyła. Wieszając swój obraz na ścianie, pamiętaj także, żeby nie wystawiać go bezpośrednio na działanie słońca. Źle powieszona akwarela może bezpowrotnie wyblaknąć.

 

 

oprawa_akwareli_paspatru-z-rowkiem-300x261

Oprawa akwareli w passe-partout z rowkiem.

 

 

oprawa_akwareli_przyklad.jpg-300x257

Oprawa akwareli z passe-partout.